Alberta Schools' Athletic Association

Basketball Provincial Rankings - 2A Girls

 

2013-14

Provincial Seeding

Team

Zone

1

Rundle College Calgary

2

Picture Butte High South

3

Strathcona Christian Edmonton

4

Immanuel Christian High South

5

Kate Andrews High South

6

Sexsmith Seconday High North West

7

Didsbury High South Central

8

John Maland High North Central

9

Fairview School North West

10

Central High Central

11

Beiseker Community School South Central

12

JR Robson North East

 

2013-14

Final Ranking

Team

Zone

1

Rundle College Calgary

2

Picture Butte High South

3

Strathcona Christian Edmonton

4

Kate Andrews High South

5

Immanuel Christian High South

6

Glenmary School North West

7

Sexsmith Seconday High North West

8

La Crete Public School North West

9

Central Alberta Christian Central

10

John Maland High North Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Central High Central

HM

Didsbury High South Central

HM

Fairview School North West

HM

Rimbey Jr/Sr High Central

HM

Vauxhall High South

Wildcards: South x 2

               North West

2013-14

Third Ranking

Team

Zone

1

Rundle College Calgary

2

Picture Butte High South

3

Strathcona Christian Edmonton

4

Kate Andrews High South

5

Immanuel Christian High South

6

Glenmary School North West

7

West Island College Calgary

8

La Crete Public School North West

9

Central Alberta Christian Central

10

John Maland High North Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Central High Central

HM

Didsbury High South Central

HM

Fairview School North West

HM

Pigeon Lake Regional Central

HM

Sexsmith Seconday High North West

2013-14

Second Ranking

Team

Zone

1

Rundle College Calgary

2

Strathcona Christian Edmonton

3

West Island College Calgary

4

Immanuel Christian High South

5

Picture Butte High South

6

La Crete Public School North West

7

Glenmary School North West

8

Kate Andrews High South

9

Central Alberta Christian Central

10

Vauxhall South

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

David Thompson Central

HM

Didsbury High South Central

HM

Fairview School North West

10

John Maland High North Central

HM

Sexsmith Seconday High North West

 

2013-14

First Ranking

Team

Zone

1

Rundle College Calgary

2

Strathcona Christian Edmonton

3

West Island College Calgary

4

Immanuel Christian South

5

La Crete Public School North West

6

Picture Butte High South

7

Glenmary School North West

8

Central Alberta Christian Central

9

J.C. Charyk Hanna High South Central

9

Sexsmith Seconday High North West

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Central High Central

HM

Fairview School North West

HM

F.P. Walshe South

HM

Pigeon Lake Regional Central

HM

Rimbey Jr/Sr High Central

 

2012-13

Final Ranking

Team

Zone

1

Immanuel Christian High South

2

La Crete Public North West

3

West Island College Calgary

4

Rundle College Calgary

5

Ryley High Central

6

F.P. Walshe High South

7

Picture Butte High South

8

Strathcona Christian Academy Edmonton

9

Willow Creek Composite South

10

Glenmary School North West

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Central Alberta Christian Central

HM

Central High Central

HM

David Thompson High Central

HM

Sexsmith Secondary North West

HM

Three Hills School South Central

Wildcard Berths:  South

                         Calgary

                         North West