Alberta Schools' Athletic Association

Basketball Provincial Rankings - 3A Girls

 

2014-15

Provincial Seeding

Team

Zone

1

WR Myers South

2

Magrath South

3

Edmonton Christian Edmonton

4

Eagle Butte South

5

St. Joseph Edmonton

6

Bert Church South Central

7

Holy Rosary North East

8

Chestermere High South Central

9

Morinville Community North Central

10

Wetaskiwin Composite Central

11

Charles Spencer North West

12

Bowness Calgary

 

2014-15

Final Ranking

Team

Zone

1

Magrath School South

2

WR Myers High South

3

Edmonton Christian Edmonton

4

Winston Churchill High South

5

Crescent Heights, Medicine Hat South

6

Eagle Butte High South

7

St. Joseph Edmonton

8

Chestermere High South Central

9

Monsignor McCoy South

10

Holy Rosary North East

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Bert Church High South Central

HM

Leduc Composite Edmonton

HM

Morinville Community High North Central

HM

Parkland Composite North Central

HM

Strathmore High South Central

Wildcard Berths: South, Edmonton, South Central

 

2014-15

Mid February Ranking

Team

Zone

1

WR Myers South

2

Winston Churchill South

3

Eagle Butte High South

4

Magrath School South

5

Edmonton Christian Edmonton

6

Crescent Heights, Medicine Hat South

7

St. Joseph Edmonton

8

Holy Rosary North East

9

Chestermere High South Central

10

Bert Church High South Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Holy Trinity Academy South Central

HM

Leduc Composite Edmonton

HM

Monsignor McCoy High South

HM

Morinville Community High North Central

HM

Strathmore High South Central

 

2014-15

Semester Break Ranking

Team

Zone

1

WR Myers South

2

Magrath School South

3

Edmonton Christian Edmonton

4

Eagle Butte South

5

Winston Churchill South

6

St. Joseph Edmonton

7

Monsignor McCoy South

8

Morinville Community North Central

9

Holy Trinity Academy South Central

10

Strathmore High South Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Bert Church High South Central

HM

Holy Rosary North East

HM

Leduc Composite Edmonton

HM

Louis St. Laurent Edmonton

HM

Wetaskiwin Composite Central

 

2014-15

First Ranking

Team

Zone

1

Winston Churchill High, Lethbridge South

2

WR Myers, Taber South

3

Eagle Butte High, Dunmore South

4

Edmonton Christian Edmonton

5

Strathmore High South Central

6

Magrath School South

7

St. Joseph Edmonton

8

Monsignor McCoy, Medicine Hat South

9

Bert Church High, Airdrie South Central

10

Chestermere High South Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Camrose Composite Central

HM

Crescent Heights, Medicine Hat South

HM

Morinville Community High North Central

HM

Springbank High, Calgary South Central

HM

Strathcona Christian Academy Edmonton

 

2013-14

Final Ranking

Team

Zone

1

Edmonton Christian Edmonton

2

Eagle Butte High South

3

Holy Rosary North East

4

Monsignor McCoy High South

5

W.R. Myers South

6

Wetaskiwin Composite Central

7

Strathmore High

South Central

8

Winston Churchill High South

9

Crescent Heights High (Medicine Hat) South

10

Holy Trinity Academy (Okotoks) South Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Berth Church High South Central

HM

Camrose Composite Central

HM

Highwood High South Central

HM

Morinville Community High North Central

HM

St. Joseph Edmonton

 

 

 

 

`