Most Sportsmanlike Coach

About

The coach has, by example, consistently shown good sportsmanship while coaching and has brought credit to him/herself and the school.

Further, the coach shows:

- proper acceptance of officials’ judgements/decisions
- positive encouragement of player performance and bench behaviour
- general deportment and interaction with other coaches and athletes

History

All nominees will be considered for a Sportsmanship in Coaching certificate by the Executive Committee and will also be considered for the ASAA’s annual Most Sportsmanlike Coach award.

Submissions

All submissions should be emailed to: info@asaa.ca and the ASAA Sportsmanship Commissioner Heather Bartling (heather.bartling@wrsd.ca)

Criteria

  • Letter of Consideration
  • Photo of nominee
  • Name and school of nominee
  • Sport(s) the nominee coaches
  • Minimum of 2 testimonials/references
  • (Optional) Video of Nominee in action

Deadline

Nominations are due April 1, Annually.

Adjudication

The ASAA Sportsmanship Commissioner and the ASAA Executive Committee will adjudicate this award.

Past Winners

  • 2019
    Marianne Darlet
    of J.H. Picard
  • 2018
    Andrew Przybylski
    of J. A. Williams High
    Lac La Biche, AB
    Zone: North East
  • 2017
    Tyler Korol
    of Bishop McNally
    Calgary, AB
    Zone: Calgary
  • 2016
    Ron Labrie
    of Ponoka Composite
    Ponoka, AB
    Zone: Central
  • 2015
    Edmund Crame
    of St. Martin de Porres
    Airdrie, AB
    Zone: South Central
  • 2014
    Justin Sauve
    of Bonnyville Centralized High School
    Bonnyville, AB
    Zone: North East
  • 2013
    Kirsten Collison
    of Caroline Community School
    Caroline, AB
    Zone: Central
  • 2012
    Daryn Galatiuk
    of Glendon School
    Glendon, AB
    Zone: North East
  • 2012
    Brian Johnson
    of Hunting Hills
    Red Deer, AB
    Zone: Central
  • 2011
    Neil Domstad
    of Rundle College
    Calgary, AB
    Zone: Calgary Independent
  • 2011
    Darren Klein
    of Medicine Hat High
    Medicine Hat, AB
    Zone: South
  • 2010
    Art Block
    of E.H. Walter
    Paradise Valley, AB
    Zone: North East
  • 2010
    Danny Rossworm
    of Worsley Central High
    Worsley, AB
    Zone: North West
  • 2009
    Kevin Kubinec
    of Trochu Valley High
    Trochu Valley, AB
    Zone: South Central
  • 2009
    Jeff Rathwell
    of Forestburg High
    Forestburg, AB
    Zone: Central
  • 2008
    Al Bellamy
    of Brooks Composite
    Brooks, AB
    Zone: South Central
  • 2008
    Brandon Jacobs
    of H.A. Kostash
    Smoky Lake,
    Zone: North East
  • 2007
    Torben Jensen
    of Bowness High
    Calgary, AB
    Zone: Calgary
  • 2006
    Karla Stucklschwaiger
    of Fairview High
    Fairview, AB
    Zone: North West
  • 2006
    John Armstrong
    of Youngstown School
    Youngstown, AB
    Zone: South Central
  • 2005
    Garth Van Gaalen
    of Foremost High
    Foremost, AB
    Zone: South
  • 2004
    Eileen Hines
    of Marwayne Jubilee
    Marwayne, AB
    Zone: North East
  • 2003
    David Rozdeba
    of Eagle Butte
    Dunmore, AB
    Zone: South
  • 2003
    Mark Heinricks
    of Eagle Butte
    Dunmore, AB
    Zone: South
  • 2002
    Rick Haines
    of J.C.Charyk
    Hanna, AB
    Zone: South Central
  • 2001
    James Pratt
    of Mayerthorpe School
    Zone: North Central