Alberta Schools' Athletic Association

Basketball Provincial Rankings - 1A Boys

2014-15

Provincial Seeding

Team

Zone

1

Livingstone School South

2

Rosemary School South Central

3

Grand Trunk High North Central

4

Coalhurst School South

5

Daysland High Central

6

New Norway High Central

7

Clear Water Academy Calgary

8

Bassano School South Central

9

Parkland Immanuel Christian Edmonton

10

Hines Creek Composite North West

11

St. Thomas More North West

12

Marwayne Jubilee North East

 

2014-15

Final Ranking

Team

Zone

1

Livingstone School South

2

Rosemary School South Central

3

Grand Trunk High North Central

4

Coalhurst School South

5

Daysland High Central

6

New Norway High Central

7

Clear Water Academy Calgary

8

Bassano School South Central

9

Parkland Immanuel Christian Edmonton

10

Hines Creek Composite North West

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Foremost High South

HM

Rundle Academy Calgary

HM

Senator Gershaw South

HM

St. Michael, Pincher Creek South

HM

St. Thomas More North West

Wildcard Berths: South, South Central, Central

 

2014-15

Mid February Ranking

Team

Zone

1

Livingstone School, Lundbreck South

2

Grand Trunk, Evansburg North Central

3

Coalhurst School South

4

Rosemary School South Central

5

Clear Water Academy Calgary

6

New Norway High Central

7

Rundle Academy Calgary

8

Daysland High Central

9

Parkland Immanuel Christian Edmonton

10

Coaldale Christian South

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Bassano School South Central

HM

Foremost High South

HM

Olds Koinonia Christian South Central

HM

Senator Gershaw South

HM

St. Michael, Pincher Creek South

 

2014-15

Semester Break Ranking

Team

Zone

1

Livingstone School, Lundbreck South

2

Grand Trunk, Evansburg North Central

3

Rosemary School South Central

4

New Norway High Central

5

Clear Water Academy Calgary

6

Daysland High Central

7

Coalhurst School South

8

Parkland Immanuel Christian Edmonton

9

Coaldale Christian South

10

Hines Creek Composite North West

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Olds Koinonia Christian South Central

HM

Rundle Academy Calgary

HM

Senator Gershaw South

HM

St. Jermone North East

HM

St. Thomas More North West

 

2014-15

First Ranking

Team

Zone

1

Livingstone School, Lundbreck South

2

Grand Trunk, Evansburg North Central

3

Rosemary School South Central

4

New Norway High Central

5

Clear Water Academy Calgary

6

Daysland High Central

7

Hines Creek Composite North West

8

Parkland Immanuel Christian Edmonton

9

Coalhurst School South

10

Rundle Academy Calgary

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Airdrie Koinonia Christian South Central

HM

Bentley High Central

HM

Coaldale Christian South

HM

Master's College Calgary

HM

St. Jerome, Vermilion North East

 

2013-14

Final Ranking

Team

Zone

1

Senator Gershaw School South

2

Rosemary School South Central

3

Coalhurst School South

4

Holy Trinity Academy (Drayton Valley) North Central

5

Noble Central High South

6

Livingstone High School South

7

Clear Water Academy Calgary

8

Parkland Immanuel Christian Edmonton

9

Glendon School North East

10

Viking High Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Coaldale Christian

South

HM

Daysland High

Central

HM

Foremost High South

HM

Grand Trunk High North Central

HM

St. Thomas More North West

Wildcards: South x 2

               North Central