Alberta Schools' Athletic Association

Basketball Provincial Rankings - 1A Girls

 

2014-15

Final Ranking

Team

Zone

1

Stirling High

South

2

Acme High

South Central

3

Clear Water Academy

Calgary

4

Bawlf School

Central

5

St. Jerome

North East

6

Glendon School

North East

7

Erle Rivers High

South

8

Grand Trunk High

North Central

9

Olds Koinonia Christian

South Central

10

Coalhurst School

South

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Foremost High

South

HM

Hay Lakes High

Central

HM

Parkland Immanuel Christian

Edmonton

HM

Rosemary School

South Central

HM

Ryley High

Central

Wildcard Berths: South, South Central, North East      

 

2014-15

Mid February Ranking

Team

Zone

1

Stirling High

South

2

Grand Trunk High

North Central

3

Ryley High

Central

4

Clear Water Academy

Calgary

5

Glendon School

North East

6

Acme High

South Central

7

Erle Rivers High

South

8

Foremost High

South

9

Bawlf School

Central

10

Parkland Immanuel Christian

Edmonton

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Coalhurst School

South

HM

Olds Koinonia Christian

South Central

HM

Rosemary School

South Central

HM

Senator Gershaw

South

HM

St. Jerome

North East

 

2014-15

Semester Break Ranking

Team

Zone

1

Stirling High

South

2

Clear Water Academy

Calgary

3

Coalhurst School

South

4

Foremost High

South

5

St. Jerome

North East

6

Erle Rivers High

South

7

Grand Trunk High

North Central

8

Ryley High

Central

9

Bawlf School

Central

10

Parkland Immanuel Christian

Edmonton

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

Acme High

South Central

HM

Glendon School

North East

HM

Hay Lakes High

Central

HM

Marwayne Jubilee School

North East

HM

Senator Gershaw School

South

 

2014-15

First Ranking

Team

Zone

1

Stirling High

South

2

Clear Water Academy

Calgary

3

Foremost High

South

4

St. Jerome, Vermilion

North East

5

Ryley High

Central

6

Erle Rivers High

South

7

Hay Lakes High

Central

8

Grand Trunk High, Evansburg   

North Central

9

Glendon School

North East

10

Acme High

South Central

Honorable Mentions (alphabetical order)

HM

EH Walter, Paradise Valley

North East

HM

Holy Trinity Academy, Drayton Valley

North Central

HM

Marwayne Jubilee School

North East

HM

Parkland Immauel Christian

Edmonton

HM

Rosemary School

South Central

 

2013-14

Provincial Seeding

Team

Zone

1

Stirling High

South

2

Clear Water Academy

Calgary

3

Ryley High

Central

4

Acme High

South Central

5

Foremost High

South

6

Senator Gershaw School

South

7

Glendon School

North East

8

Bawlf School

Central

9

Grand Trunk High

North Central

10

Parkland Immanuel Christian

Edmonton

11

Worsley Central

North West

12

Master's Academy

Calgary